Пародонтоза - моите приключения, наблюдения и съвети

Казвам се Валентина Русимова, основател на био магазин „БиоДарове”, подкаст „БиоДарове” и курс „Стъпки за овладяване на пародонтозата”.
Всички, които идват при мен в магазина или следят публикациите в блога, знаят, че от години търся методи за справяне със състоянието пародонтоза.

Първо да кажа защо реших да напиша тази статия сега - м. февруари 2025?
От 2018 година съм се заела да проучвам и да тествам върху себе си най-различни методи за справяне със състоянието пародонтоза. Мисля, че ако полагаме подобаващи грижи за устната кухина, то това състояние може да се подобри или казано с други думи - процесът може да се стопира.

Стигнах и до едно друго заключение, благодарение на наблюденията ми над хора, които идват в магазина и обсъждаме методите за справяне с предизвикателствата в устната кухина  - при всеки резултатите, които се постигат може да бъдат различни. Различни са, защото всеки организъм е уникален и всеки организъм се справя по различен начин с различните предизвикателства. Тоест - и тук нямаме универсална формула, която решава неразположението пародонтоза по еднакъв начин за всички. Това, което е еднаква за всички е само хигиената и поддръжката, от там нататък резултатите са индивидуални.

Друго нещо, което искам да отбележа - много е важно на какъв етап е напреднала пародонтозата Ви. Ако сте в самото начало или наскоро сте разбрали за това състояние, то нещата са много по-обещаващи, отколкото ако сте в напреднал стадий (като мен). И въпреки напредналия стадий аз не се отказвам и правя всичко, което мога за да задържа зъбите си възможно най-дълго време. Към момента имам само един изваден зъб и то преди повече от 15 години. Аз дори не разбрах тогава защо точно ми го извадиха. По това време дори не знаех, че имам пародонтоза...
Обръщам внимание да не приемате така лесно за чиста монета, когато Ви кажат, че трябва да Ви се извадят зъбите и на тяхно място да се сложат импланти или протеза. Първо се информирайте много добре за състоянието си, ако трябва посетете няколко кабинета със специалисти, преди да вземете решение какво да правите. Казвам го, защото много често ми се случва, хора да споделят с мен, че така са им казали в зъболекарския кабинет - вадим зъбите и слагаме импланти (или протеза).

През последните 4-5 години тествах различни продукти за поддържане на устната хигиена. За това съм писала в предишна статия озаглавена „Пародонтоза - не е присъда". Смело мога да кажа, че те оказват благоприятен ефект върху здравето на зъбите и венците, но разбрах и още нещо - без външна помощ от квалифициран пародонтолог, човек който се занимава само с пародонтология, не става. Или поне при мен не се получи.
Защо го казвам? 
Личната ми хигиена е на изключително високо ниво. Както вече казах, използвам и различни продукти, които допринасят за благоприятна среда в устната кухина. Но! Има фактори, на които аз не успях да повлияя, а и никой не може сам да повлияе. Един от тях е ортодонтски - неправилно разположение на зъбите в устата, криви зъби, притискащи се един в друг. Това е нещо, което допълнително натоварва костта.

Предвид това, че съм на 51 години, вече е много късно за външна намеса от ортодонт, но дори и да беше навреме, не съм сигурна дали бих се подложила на такава интервенция, като поставяне на брекети. Виждала съм хора, при които брекетите допълнително задълбочават пародонтозата. Но това е друга тема.

Друго, с което трудно бихме се справили сами са бактериите, които се намират в дълбочина, около корените на зъбите. Това са бактериите, които образуват плака и респективно пародонтални джобове. И аз не успях да овладея напълно този процес, въпреки че имаше период, в който мажех венците си със специален серум „Гингивит”, направен специално заради мен и моите клиенти. Той помага, но явно трябва да се използва много често и много по-дълго отколкото го направих аз. Но както казах, тествах различни методи, не се ограничих само до един и именно затова поизпуснах нещата. Затова казвам, че не винаги успяваме да се справим сами, без помощ от пародонтолог.

Каква е ролята на пародонтолога, при хора, които наистина имат сериозни неразположения, а дори и при хора с по-леки неразположения?
Почистванията, които прави пародонтолога около зъбите и в дълбочина, посредством ултразвук имат за цел да се отстранят натрупванията около зъбите или така наречения зъбен камък. Зъбния камък е плака, която пък от своя страна представлява натрупване и калциране на бактерии. Неизбежно е наличието на лоши бактерии в устната кухина, колкото и добра хигиена да спазваме. Именно затова, според мен, хора, които са склонни към пародонтални неразположения, е добре да посещават пародонтолога на 3-4 месеца, за почистване.
При спазване на добра хигиена в къщи, използване на антибактериална четка за зъби, интердентални четчици и препоръчана вода за уста, посещение при пародонтолог на 3-4 месеца, може да се очаква затваряне на джобовете под венеца и около корените на зъбите, както и спиране на кървенето. Също - лошият дъх от устната кухина изчезва.

Друг добър метод за блокиране на разпространението на лошите бактерии, е да поддържаме (доколкото можем)  алкална среда в устата си. Алкална, защото в такава среда бактериите не се размножават и силата им отслабва. 
Лошите бактериите се размножават в киселинна среда - такава е средата в устата ни винаги, когато се храним или пием нещо. 
За да обърнем това може да използваме ксилитол на прах или алкална вода или вода за уста с ксилитол, с която да изплакваме устната кухина след хранене или пиене на кафе, чай, напитки. Това не е много лесно, но аз донякъде успявам да го правя (предвид това, че съм голям фен на кафето и пия често през деня). 
Също така за наше улеснение да поддържаме алкална среда в устната кухина, има ксилитолови дентални дражета на марката д-р Хишам. Те са разработени точно за тази цел. Приемаме по едно драже след хранене (или пиене), но не повече от 5 дражета на ден.

Защо не винаги успяваме да се справим сами в къщи или при зъболекар, който не е специалист в областта на пародонтологията?
Както казах и по-горе, не можем да се справим сами, в повечето случаи, защото не можем да достъпим подвенечното пространство с четката си зъби. Именно затова е необходима специализирана грижа.
Посещения при зъболекари, които не са специалисти в пародонтологията, също НЕ водят до добри резултати. Казвам го от опит. Може и да не вярвате, но в продължение на три години посещавах зъболекар всеки месец и въпреки това през юли 2024 година, получих жестоко възпаление на преден фронтален зъб, което ми костваше отдръпване на венеца за 12 часа - тоест видях как венеца ми се отдръпна в рамките на 12 часа и зъбът ми се оголи много. В последствие на снимка, видяхме, че костта там е много стопена и зъбът се държи на много малко кост. Именно затова предприемам хирургична интервенция в средата на февруари 2025 година - присаждане на кост.
Целта на тази интервенция е да задържим този зъб възможно най-дълго време в устата. Сигурна съм, че с посещения при пародонтолога, почистванията на всеки 3-4 месеца и хигиенните навици, които имам от години, нещата ще се стабилизират много добре.
След четвъртата операция за присаждане на кост, се бях зарекла, че повече няма да го правя, но ето ме пак тук - ще го направя отново. Разликата е в това, че изминах дълъг път оттогава и вече знам много повече за поддръжката, отколкото преди 4-5 години.

За да помогна на колкото се може повече хора да подобрят хигиената си и да ги науча как да си помогнат с това състояние, създадох курса „Стъпки за овладяване на пародонтозата”. В него описвам всичко, което правя и го обновявам, когато има нова информация. Курсът започнах да правя през 2023 година, а го пуснах в края на 2024 година. Надграждам го постоянно, защото знам, че всеки ще намери по нещо за себе си - нещо, което ще му помогне да разбере по-добре състоянието си и как да го подобри.

Какво още може да се направи?
Добра идея за мен, е да се приемат хранителни добавки и пълноценна храна.
Под пълноценна храна имам предвид, да се спазва един балансиран хранителен режим, който да набавя на организма всички необходими елементи - протеини, въглехидрати, мазнини, витамини и минерали.
Освен това, добър вариант за хората, на които им се топи костта, е да се приемат хранителни добавки с Витамин К2, Д3 и Калций. 
Като противовъзпалително средство и за поддържане на общото здраве е добре да се приема Омега-3. Аз приемам Омега-3 от водорасли и два пъти в годината от риба - рибено масло Росита.

Обръщам особено голямо внимание на важността на витамин К2, защото се оказва, че той е от решаващо значение за насочването на калция към костите и зъбите (включително челюстната кост). В блога на „БиоДарове" съм публикувала статия, преразказ на едно интервю със специалист по витамин К2. Доста интересни и важни неща сподели доктора и затова с радост ги споделих. Самата аз не знаех за това и щом го научих, започнах да приемам редовно допълнително К2. Ще видя резултата след 6 месеца прием и ще го споделя. (Започнах да приемам К2 като допълнение през м. октомври 2024 г., всеки ден и ще направя снимка през м. април - май 2025 г. за да видя дали е имало ефект от приема на препоръчителната доза Д3+К2+калций и допълнително К2.)

ТУК може да прочетете статията за важността на витамин К2.

Темата е необятна, нещата са много динамични, постоянно нещо се случва и постоянно се откриват нови възможности пред нас. Така че, оставам на разположение и продължавам да търся и намирам, както и да ви информирам!
Благодаря за доверието!

Всички, които искат да се свържат с мен, може да го направят на имейл office@biodarove.com

ТУК може да видите представянето на курса, който създадох „Стъпки за овладяване на пародонтозата”.

ТУК може да видите първия модул от курса.



По-стара публикация