Знаете ли, че слънчевата светлина е безплатен и лесен начин да поддържаме оралното си здраве, както и здравето на цялото тяло.
Само 10 до 30 минути дневно излагане позволява на телата ни да произвеждат оптимални количества витамин Д.
С известна помощ от витамин К2, магнезий и витамин А, витамин Д помага на тялото ни да абсорбира калция от храните, което води до поддържане на здрави кости, зъби и челюстна кост.
Ще споделя с вас ресурси, които да ви помогнат да подхраните зъбите и костите си - това са препоръките на хората от OraWellness.
Когато излагането на слънчева светлина е рядкост, може да бъде полезно да дадем на тялото си допълнителна подкрепа с витамин Д3, магнезий, витамин K2 и допълнителни здравословни мазнини.
Всички имаме собствен начин на живот и нужди; вие познавате тялото си най-добре, така че правете това, което смятате за правилно. Ако не се чувствате сигурни, винаги можете да се консултирате с холистичен лекар или нутриционист (Екатерина Цолова), за да ви помогне да разберете най-добрия път.
И така нека започнем пътешествието на знанието!
Витамин К2 - Това ли е липсващото хранително вещество, което ви пречи да живеете живот без кариес и дентални неразположения?
Едно разкошно интервю с д-р Кейт Рьом-Блю, на което попаднах наскоро, ще даде светлина по този въпрос.
Ако ви се каже, че има начин драстично да намалите количеството на образуваната плака по зъбите, бихте ли го направили?
Какво ще стане, ако разберете, че като предприемете същото просто действие, можете да намалите риска от артрит, сърдечно-съдови заболявания и диабет? Какво ще кажете за намаляване на паякообразните и разширените вени?
Ако искате да създадете масивна положителна промяна в здравето на устната кухина (и цялото тяло) през следващите 6 месеца, прочетете до край това феноменално интервю с много важна за здравето, научно доказана информация!
Д-р Кейт Рьом-Блю, най-изтъкнатият международен авторитет в областта на витамин К2, прави много убедителни аргументи за важността на този често пренебрегван основен витамин.
Автор на книгата „Витамин К2 и калциевият парадокс", д-р Кейт Рьом-Блю говори по целия свят за важността на този витамин.
В нашия организъм има калций, който циркулира навсякъде и той е много важен за протичане на редица процеси. Но ако той попадане на неправилните места, тогава имаме голямо предизвикателство!
Накратко, витамин К2 дава на калция „интелигентността“, за да знае къде да отиде. Без достатъчно витамин К2 в телата ни, калцият няма да се използва за поддържане на костите, но може да попадне там, където не трябва да бъде, например в краищата на костите ни, което причинява артрит, или в артериите ни, което причинява сърдечно-съдови заболявания!
Витамин Д ни помага да абсорбираме калция. Но щом той е абсорбиран, няма контрол и яснота къде ще отиде.
И именно тук е ролята на витамин К2, който на практика насочва калция да отиде на правилните места, там където е нужен и там където няма да създаде главоболия!
Какво всъщност е витамин К2?
Той е мастноразтворим витамин, като витамин Д. Той всъщност работи с витамин Д и е също толкова важен като витамин Д.
Витамин К е бил открит около 1930 година и оттогава са започнали изследвания, за да се установи неговата роля в телата ни.
В началото е бил открит Витамин К1, който е отговорен за съсирването на кръвта и се набавя от зеленолистни и зеленчуци. Впоследствие се открива и Витамин К2, който се оказва, че играе много важна роля в организма и е трудно да се набави с храна! Освен това често се наблюдава дефицит на този витамин, при човека. Наблюдава се, че хората не могат да превърнат витамин К1 във витамин К2, когато се хранят със зеленолистни и зеленчуци (там където се среща този витамин). Но това не е така за тревопасните животни. Те успешно превръщат К1 в К2, когато се хранят с трева по поляните.
Защо не се препоръчва прием само на витамин Д самостоятелно?
Приемът на твърде много витамин Д, самостоятелно, без витамин К2, не е добра идея.
Това е така защото се повишава производството на протеини, зависещи от витамин К2.
Като приемате витамин Д, вие всъщност увеличавате търсенето на витамин К2 в тялото.
Когато се приема твърде много витамин Д, той се чуди къде да отиде... И на практика се отлага на неправилни места, но когато се приема с витамин К2, както стана ясно по-горе - витамин Д отива на правилното място и не се натрупва по артерии и вени.
Витамин К2 активира производството на протеин, който разпределя калция в костите и зъбите. Също така го извежда от меките тъкани, където не му е мястото.
Тези протеини правят това, когато те са активирани от витамин К2. И така с приема на витамин К2 се активират протеините, които доставят калция в правилните места. Освен това се контролира и регулацията на растежа на клетките, което е от съществено значение за превенцията от туморни образувания. Важно е да се спомене, че този витамин оказва влияние и върху протеините за предотвратяване на инсулинова резистентност и диабет.
Интересно е проучването на д-р Уестън Прайс, който преди много години е предприел пътешествие, с цел да намери изключително здрави хора, по цялата Планета. И той наистина намира такива, които никога не са имали нужда да почистват зъбите си по начина, по който го правим ние. И какво всъщност се оказва - тези хора имат меню, което е 10 пъти по-богато на мастно-разтворими витамини, отколкото нашето меню.
Тези така важни мастно-разтворими витамини са витамините А и Д. Също така той открива и друго вещество, което нарича Активатор Х. Едва през 2007 година се установява, че всъщност Активатор Х е Витамин К2. И така може ли да си представите колко важен се оказва този витамин, особено за здравето на зъбите и костите...
Как да познаем, че ни липсва витамин К2?
✓ Ако има завишени нива на калций в организма, това е един от знаците на дефицит на К2.
✓ При сърдечно-съдови неразположения също е добре да се изследва за дефицит на този витамин и при нужда да се започне приема му.
✓ Оралното здраве също е показателно - ако трупате плака или образувате кариеси, то това е един от знаците, че има дефицит на К2.
✓ К2 се съдържа в слюнката. Когато нивата на този витамин са добри, то слюнката почиства зъбите и не се трупа плака около тях. А плаката на практика е калций, който се отлага на неправилно място.
✓ Образуването на зъбен камък е сигурен знак за дефицит на К2.
✓ С приема на витамин К2 нещата се регулират и това е много добра новина!
Плаката и зъбния камък се редуцират, дори Вашия дентален специалист може да каже, че сте започнали да чистите зъбите си по-старателно.
Да не забравяме също, че този витамин е от съществено значение за здравето на костите и превенцията от остеопороза.
Има ли храни, които може да ни набавят витамин К2?
Знае се, че витамин К2 идва от два различни източника - първият източник е животинската храна, като жълтъкът на яйцето или продукти от пасищни животни, които се отглеждат свободно на полето - условието е да пасат трева.
Недостатъкът обаче е, че ако трябва да си набавите количество витамин К2 от яйца например, то ще трябва да консумирате около дузина яйца, купени от магазина, което е неприемлив вариант. Ако разполагате с домашни яйца, от свободни кокошки, то две яйца на ден са достатъчни.
И така източници на витамин К2 са: жълтъкът на яйцето, продукти от пасищни животни - кисело мляко, прясно мляко, краве масло, сирене, сирене Бри, пилешко месо и други.
Другият източник на витамин К2 са някои ферментирали храни, където има специфични бактерии произвеждащи витамин К2.
Например Natto – японско ястие от ферментирали соеви зърна.
Какво се случва ако имаме прекалено много витамин К2 в организма?
На практика, всички изследвания, които са правени, както и клиничните тестове, показват, че предозиране с този витамин е трудно да се направи, отчита се само стомашно неразположение при хора, които приемат твърде много витамин К2. Не се наблюдава токсичност при приема на витамин К2, каквато може да се види при прием на по-големи дози от други мастно-разтворими витамини. Но все пак, най-добрият вариант е да се спазва препоръката за прием на производителя.
Какви са различните варианти на витамин К2?
Има няколко варианта на витамин К2, като най-популярни са МК-4 и МК-7.
Интересното заключение от изследванията, които са правени, е че и двете разновидности работят по един и същи начин. Няма разлика в резултатите, които се постигат, когато се приемат различните варианти. Особеното тук е, че те трябва да бъдат приемане в много различни дози.
✓ МК-4 формата е късоверижна форма, а това означава, че тя напуска организма по-бързо, затова трябва да се приема в по-голяма доза – например 1,5 мг, 2-3 пъти на ден.
✓ МК-7 формата е дълговерижна и респективно тя остава по-дълго в организма, което предполага и по-ниска доза на прием, например 100-400 микрограма, по-малко от половин милиграм, един път на ден.
Не е необходимо да се приемат и двете, приема се само едната форма.
Сега малко повече за оралното здраве и витамин К2
✓ Изключително добра новина има за хората, които имат пародонтоза, гингивит или тези, които образуват кариеси.
Тези хора могат да подпомогнат своето здраве и да обърнат процесите, с прием на витамин К2!
Има случаи, в които се наблюдава възвръщане на част от костта, която държи зъбите, за около 6 месеца, което е просто феноменално!
И така за да се набави достатъчно от този важен витамин е необходимо да се консумират ежедневно храни, които са богати на витамина, както и да се приема натурална хранителна добавка с този витамин.
Много добър вариант е и приема на рибено масло от черен дроб на треска, където има Витамин Д и Витамин А. Тук говоря за студено пресовано масло, нерафинирано и необработвано с химикали. Такова е рибеното масло на Росита, от Норвегия.
И още нещо – когато имате крампи, може да приемате витамин К2 и магнезий.
Витамин К2 е от семейството на Коензим Q10 – имат подобна структура и се намират из цялото тяло.
Те работят в различни части на тялото, но е открит витамин К2 и в мозъка, което го прави важен за потенциална превенция от деменция.
Надявам се, че тази статия е била полезна за вас, точно колкото беше полезно за мен интервюто, което изслушах!
Особено важна е тази информация за хората, които имат предизвикателства в устната кухина!
Цялото интервю с д-р Кейт Рьом-Блю може да слушате на английски тук: https://orawellness.com/vitamin-k2-expert-interview
Сайт на д-р Кейт Рьом-Блю: https://www.doctorkatend.com/